Delilikle dahilik arasındaki ince çizgide en çok gidip gelen sanatçılardan biri; Vincent Willem Van Gogh. 1853 doğumlu Hollandalı dünyaca ünlü ressam, 37 yıllık kısa yaşamı boyunca, 2000 civarında tablo üretti. Birçoğumuz onu, yaşamının son döneminde kulağının bir kısmını kendi kendine kesmesiyle tanıyoruz. Ancak Vincent Willem Van Gogh, arada sırada geçtiği bu delilik çizgisinden geri döndüğü zamanlarda resim sanatına sayısız başyapıt kazandırdı.

Yaşamının son 10 yıllık döneminde resim alanında eserler üretmeye başlayan Hollandalı ressam, post empresyonizm akımının en önemli temsilcileri arasında bulunuyor. Gençliğinde öğretmenlik, sanat simsarlığı gibi farklı mesleklerle uğraşan van Gogh, ilk dönemlerinde oldukça pesimist eserler ortaya koyarken bir süre sonra post empresyonizm akımının da etkisiyle kendine özgü bir tarz oluşturarak dünyanın sayılı ressamları arasında yer aldı. Yaşamından yıllar sonra dünyaca üne kavuşacak olan eserleri, birçok sanatçı gibi ona da hayatta olduğu dönem boyunca iyi bir yaşam kalitesi sunamamıştı. Özellikle hayatının son 2 yıllık diliminde ruh sağlığı giderek bozuluyor bir yandan resim alanındaki üretkenliği de aynı oranda artıyordu. Patates Yiyenler, Ayçiçekleri, Yıldızlı Gece ve Dr. Gachet’in Portresi gibi van Gogh'un fırçasından çıkan birçok tablo da bu ömrünün son 2 yıllık döneminde ortaya koyduğu başyapıtlar arasında bulunuyor.

1886 senesinde yapmaya başladığı otoportresi halen yapılmış en iyi otoportrelerden biri olarak kabul edilir. İntihar ederek hayatını sonlandırmış olsa da biz onu her zaman yaptığı eserlerle hatırlıyor olacağız.