Dünyanın en ünlü grafik sanatçılarından biri olarak kabul edilen ve “resmin matematikçisi” olarak da anılan Maurits Cornelis Esher, 1898 yılında Hollanda’da dünyaya geldi. Okul hayatı pek de parlak geçmeyen sanatçı, çizimlerini gösterdiği grafik öğretmeni Samule Jessurun de Mesquita’nın da etkisiyle çalışmalarını grafik alanına kaydırdı. School for Architecture and Decorative Arts’taki grafik eğitimini tamamladıktan sonra belli aralıklarla İtalya ve İspanya’da yaşamını sürdürdü. Genellikle sürrealist eserleriyle tanınan sanatçı, hayatının İtalya ve İspanya’da geçirdiği dönemlerinde ağırlıklı olarak realist tablolar ve çizimler üretti.

Hayatı boyunda 448 litograf ve 2000’den fazla esere imza atan Esher’in en çok bilinen çizimleri genellikle içlerinde simetri, perspektif, üç boyut ve karmaşık yapıları barındırır. Sonsuzluk kavramı, dönüşüm ve ikilemler de sanatçının çizimlerinde sıklıkla ortaya koyduğu kavramlardandır. Kendini çizen eller, içi dışa dönüşen yüzler, sonsuza dek uzanan ya da birbirine bağlanıp hiçbir zaman sona ermeye merdivenler Esher’in en karakteristik tablolarına konu olur.

Resmin matematiğini çözmüş bir deha olarak, Esher resimlerinde detaya inmekten çekinmez. Buna rağmen tüm tabloları karmaşıklıktan uzak, net, akıcı ve iyi kurgulanmıştır.