Pop-art denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Keith Haring, minimalist çizgileri ve graffiti tarzı çalışmalarıyla herkesin zihninde yer etmiş bir sanatçı.

Resim yapmaya çok küçük yaşta başlayan ressam, ilk çizimlerinde babasından ve Walt Disney ile Dr. Seuss gibi isimlerinden etkilendi.

Kariyeri boyunca zamanının ve enerjisinin çoğunu sosyal mesaj taşıyan toplumsal işlere ayıran Haring, 1982-85 yılları arasında dünyanın pek çok farklı şehrinde yarattığı 50 tablosunun gelirini yardım kuruluşlarına, hastanelere ve yetimhanelere bağışladı.

1986 yılında Soho’da açılışını yaptığı Pop Shop ile kendi eserlerinin basılı olduğu tişörtleri, oyuncakları, posterleri, magnetleri ve rozetleri satışa çıkardı. Her geçen gün daha da popüler hale gelen çalışmaları artık öylesine uçuk fiyatlardan alıcı bulmaya başlamıştı ki, Haring daha mütevazı hayatlar süren insanların çalışmalarına ulaşamıyor olmasından rahatsızlık duyuyordu. Pop Shop fikri sayesinde, sanatının her kesimden sanatsevere ulaşmasını garanti altına aldı.

Eserleriyle herkesin kafasındaki sanat algısını dönüştüren ressam, 20’inci yüzyılın ikonik isimlerinden biri haline geldi. Bir demecinde ‘Sanatı, üzerinde durduğu yüksek kaideden indirip insanlara geri vermek için çalıştığını’ ifade eden Haring, yaşamı boyunca sanatın yaşamın her zerresine sızması gereken doğal bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

1990 yılında hayata veda eden ressamın tabloları, o günden bu zamana uluslararası sergilerdeki ve büyük müzelerin koleksiyonlarındaki yerini korumaya devam ediyor. Siz de Keith Haring eserlerinin kanvas tablolarına sitemizden ulaşabilirsiniz.