Tablolarında ağırlıklı olarak deniz teması üzerinde çalışmış Rus ressam, 1817 yılında Kırım’da dünyaya geldi. Resme yeteneği 16 yaşındayken fark edilince, Çar 1. Nikolay’ın emriyle St. Petersburg Akademisi’ne alındı ve sanat eğitimine başladı. Mezun olduktan sonra Avrupa’ya gönderildi ve yıllar boyu süren bu seyahatleri süresince pek çok ülkede tanınarak yaşadığı çağın en yetenekli Rus ressamı olarak kabul edildi.

Ivan Aivazovsky’nin tablolarında ağırlıklı olarak deniz ve gemi temalarını konu almasının sebebi, Rusya’ya döndükten sonra Rus Donanması’nın resmi ressamlığı görevine atanmış olmasıdır. 1845-1890 yılları arasında İstanbul’a da toplamda dört ziyaret yapan ressam, hem Sultan Abdülaziz’in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları yapmış, hem de Sultan Abdülhamit’e iki tane tablosunu hediye etmiştir. 

Aivazovsky’nin toplamda beş binin üzerinde eseri vardır ve bu eserlerin büyük çoğunluğu St. Petrsburg, Moskova ve Erivan müzelerinde sergilenmektedir. Eserlerinden bir kısmı Türkiye’de Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze ve Fener Rum Patrikhanesi’nin koleksiyonlarında bulunan ressamın en önemli tablolarından örnekler için Plus Canvas’a mutlaka göz atın!