Rönesans döneminde yaşamış en önemli ressam, düşünür, mimar, mühendis, mucit, müzisyen, anatomist ve ressam olan Leonardo Da Vinci, Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçı ve dehalarından biridir.

En önemli eserleri şüphesiz yüzü bin bir ifade taşıyan ünlü Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği’dir. 14 yaşındayken harika çizimler yaptığının fark edilmesi üzerine dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio tarafından çırak olarak alınan Leonardo, Floransa’yı 1482 yılında terk ederek Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girdi. Sforza’nın himayesi altındayken pek çok ünlü köprü, bina, makine ve silah tasarımı üzerine çalıştı. Mekanik, geometri, uçan makineler, mimari yapılar ve anatomi gibi pek çok konuya ilgisi olduğundan başladığı projelerin çoğunu bitiremiyor, bir yandan da öğrenciler yetiştirmeye gayret ediyordu. 1503 yılında, insanlık tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Mona Lisa tablosu üzerinde çalışmaya başladı ve rivayete göre eserini bitirene kadar çıktığı her seyahatte yanında taşıdı. 1519 yılında hayatını kaybettiğinde Kral 1. Francis’in hamiliğinde Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olarak çalışıyordu.

Leonardo Da Vinci’nin ünlü eserlerinin ve çizimlerinin yer aldığı reprodüksiyon kanvas tablolara sitemizden ulaşabilirsiniz.