1527 yılında Milan’da doğan İtalyan ressam, aynı zamanda mimarlık, sahne tasarımcılığı, sanat danışmanlığı ve mühendislik de yaptı.

Sanat hayatına Milano Katedrali’ndeki vitraylarını tasarımını yapmakla başlayan Arcimboldo, yarattığı nefes kesici vitraylar sayesinde çok kısa süre içinde adını duyurdu. Vitray ve goblen tasarımlarına Como Katedrali’nde devam ettikten sonra,  1562 yılında kutsal Roma İmparatoru 1. Ferdinand’ın daveti üzerine Viyana’da saray ressamı olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde ünlü serisi “Mevsimler”in ilk tablolarını tamamladı.

Sarayda çalıştığı zaman süresince hükümdar ailesi üyelerinin portreleri üzerinde çalıştı. Aynı zamanda sanat danışmanlığı görevini de sürdürdü ve bu sayede sarayın antika koleksiyonunun geliştirilmesine katkıda bulundu.

Arcimboldo’nun kendine has bir üslubu vardır. Resimlerinde meyve, sebze, hayvan ve kitap gibi pek çok nesneyi insan portrelerini andıracak şekilde düzenleyen ressamın çift imgeli bu tabloları, yirminci yüzyılın başta Salvador Dali gibi pek çok gerçeküstücü sanatçısı tarafından örnek alınmıştır. Giuseppe Arcimboldo’nun eserlerinin yer aldığı kanvas tablo seçkimize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.