Resim dünyasının asi çocuğu Dali’nin ortaya koyduğu dünyaca ünlü eserlerin kanvas tablolarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Heykelcilik, fotoğrafçılık, filmcilik, animasyon, çizgi film. Bunlar dünyaca ünlü Katalan ressam Salvador Dali’nin, eserler ortaya koyduğu sanat alanlarından sadece birkaçı. Tam adı "Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech" olsa da biz ona kısaca Dali demeye devam edelim.

1904 yılında doğan Dali, sanatsal alandaki dünyaca ünlü eserlerinin yanı sıra renkli ve sivri kişiliğiyle de yaşadığı dönem boyunca çok fazla ilgi çekti. Kimilerine göre yüksek egosu onu itici bir insan haline getiriyordu. Sürrealizm akımının en önemli temsilcileri arasında bulunan Katalan ressam, yaşadığı dönem boyunca kimilerince dahi kimilerince ise ukala bir deli olarak görüldü.

Henüz 27 yaşındayken tamamladığı “Belleğin Azmi” isimli tablo halen otoritelerce resim sanatında ortaya konmuş en iyi eserlerden biri olarak görülüyor. Yumuşak saatler (soft watch) olarak da bilinen bu tablo, Dali’nin evrenin en büyük bilinmezlerinden biri olan zaman kavramına karşı geliştirdiği tepki olarak yorumlandı.

"Bir sürrealist ile aramdaki tek fark, benim sürrealist olmamdır" diyen Salvador Dali, her ne kadar yaşadığı dönem boyunca sanat çevrelerinin bir kısmından tepki almış olsa da ortaya koyduğu eserler herkes tarafından takdir topluyordu. İçinde bulunduğu çalkantılı ruh halini yansıtan birçok eseri bulunan Dali’nin en önemli yapıtları arasında "Apparatus and Hand", "Fast Moving", "Raphaelesque head" gibi tablolar bulunuyor. Karısına duyduğu olağanüstü aşkıyla da bilinen Dali bu aşkı yansıtan "My Wife" isimli bir eser de ortaya koydu.