Tarzıyla pek çok çağdaşından ayrılan Alphonse Maria Mucha, 1860 yılında doğmuş Çek ressam ve grafik sanatçısıdır. Genellikle teatral sahne çizimleri üzerine çalıştığı ilk gençlik yıllarından sonra, grafik eğitimi almak ve önde gelen bir tiyatro tasarımı firmasında çalışmak üzere Viyana’ya yerleşti. Sonrasında Paris’e taşınan ressam, pek çok dergi ve reklam için çizimler yaptı. Bu esnada renkli ve stilize poster çalışmaları sanat camiası tarafında fark edilmeye başlandı ve çeşitli ödüllere layık görüldü.

1906-1910 yılları arasında ABD’de yaşayan sanatçı, ülkesine geri döndükten sonra Prag Güzel Sanatlar Tiyatro’sunu dekore etti ve şehrin anıtsal başka yapılarına da imzasını attı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında bağımsızlığını kazanan Çekoslavakya’nın posta pullarını, banknotlarını ve resmi dökümanlarını tasarladı. Şaheseri olarak tanımladığı ve bir dizi büyük boyutlu tablodan oluşan Slav Destanı üzerinde çalışmaya başladı ve 1928 yılında tamamladığı eser Prag şehrine hediye etti.

Genellikle neo-klasik tarzda giyinmiş, sağlık ve güzel kadınları resmeden ressamın çalışmaları, daha sonraları Art Noveau stili olarak bilinen ekole dâhil edilmiş ve çoğunluklu pek çok başka sanatçı tarafından taklidine uğraşılmıştır. Tablolarının herhangi bir sanat akımından etkilendiğini reddeden Mucha, ortaya koyduğu eserlerin ve sanatının sadece ruhani mesajlar iletmek için üretildiğini iddia eder.