Pop Art akımının dünya çapındaki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Andy Warhol, ressamlığın haricinde, yapımcı ve yönetmen olarak da başarılı işlere imza attı.

1928 yılında Pensilvanya’da doğan sanatçı, 1960’lı yılların başında oldukça tanınan bir reklam çizeri haline geldi. Resim sanatında çağdaşlarından farklılaşmak ve karakteristik bir tarz yaratmak istiyordu. Kendisiyle aynı dönemde eserler veren ressamlar, tipografiyi ve karikatür tekniğini zaten kullanıyordu. O dönem birlikte çalıştığı galerici arkadaşı Muriel Latow’un önerisi üzerinde meşhur çorba konservesi ve dolar tablolarını yaptı. Resimlerinde ünlülerin yüzlerini kullanmaktan da hoşlanıyordu. “Marilyn’ler” adını verdiği ve Marilyn Monroe’nun yüzünü kullanarak yaptığı tablo, Pop Art akımının önemli sembollerinden biri haline geldi. Kanvas üzerine boya püskürtme yöntemiyle ortaya çıkardığı “Double Elvis” isimli bir başka çalışmasının ise 22 farklı versiyonunu üretti. Bunlardan dokuz tanesi hala dünya çapında çeşitli müzelerde sergilenmektedir.

Warhol, fotoğraf sanatını resimle birleştirdi ve oksitlendirme gibi pek çok yeni teknik üzerine çalışarak modern resim sanatına farklı bir bakış açısı getirdi. Tablolarını Pop Art kültürüne yaraşır şekilde afiş tekniği kullanarak çoğalttı. Sanat çevrelerinde radikal bir hareket olarak algılansa da, aslında bu hareketi toplumun ve çağın getirdikleriyle uyum gösteriyordu.

Sanatçının adını taşıyan modern sanat müzesi, koleksiyonundaki 900 tablo, 100’e yakın heykel, 2000 çizim, 1000 adet özel baskı ve 4000 civarında fotoğraf ile halen Andy Warhol’un mirasına sahip çıkmaktadır.

Andy Warhol’un Pop Art sembolü haline gelen çalışmalarının kanvas baskılarına sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.